Izmeklējumu veidi uroloģijā

Transrektālā prostatas ultrasonogrāfija

Tas ir speciāls ultrasonogrāfijas veids, kurā prostatu apskata caur taisno zarnu. Šī pieeja ir vislabākā, jo prostata atrodas tieši blakus taisnajai zarnai. Lai izdarītu šo izmeklējumu, apmēram pirksta resnuma speciālu ierīci-detektoru ievada taisnajā zarnā nedaudz virs slēdzējmuskuļa. Izmeklējuma laikā no prostatas ar speciālu adatu iespējams paņemt audu paraugus, lai atklātu prostatas vēzi vai citas slimības. Šo procedūru sauc par biopsiju.

Kā jāsagatavojas šim izmeklējumam?

Apmēram 4 stundas pirms izmeklējuma vēlams ar klizmas palīdzību iztīrīt taisno zarnu. Tas jādara noteikti, ja ir paredzēta biopsija. Kā sagatavoties plānotai prostatas biopsijai? 

Cik ilgs ir izmeklējums?

Izmeklējumam ir nepieciešamas 20-30 minūtes.

Kas notiks izmeklējuma laikā?

Jums vajadzēs apgulties uz kušetes uz kreisajiem sāniem un saliekt ceļus. Tad ārsts uzmanīgi ievadīs detektoru taisnajā zarnā, apskatīs prostatu un izdarīs dažus mērījumus. Vajadzības gadījumā tiks izdarīta biopsija, ar speciālu ierīci tievu adatu vairākas reizes ļoti ātri ievadot prostatā. Pēc tam audu paraugus nosūtīs histoloģiskai izmeklēšanai, kuras rezultāti būs zināmi apmēram divu nedēļu laikā. 

Vai izmeklējums ir sāpīgs?

Jūs sajutīsit nelielas sāpes adatas dūriena laikā. Prostata ir mazjūtīgs orgāns, tādēļ lielākā daļa vīriešu izmeklējumu pārcieš samērā viegli; parasti uztraukums pirms biopsijas sagādā daudz vairāk raižu nekā pati procedūra.

Kādas izmaiņas varētu būt pēc izmeklējuma?

Iespējams, ka no taisnās zarnas pēc biopsijas izdalīsies nedaudz gļotu vai asiņu. Varbūt jutīsit nelielu diskomfortu un urīnā vai sēklas šķidrumā būs neliels asiņu piejaukums. Ja asiņu daudzums ir neliels un nav vērojams ilgāk kā 48 stundas pēc biopsijas, uztraukumam nav pamata. Ja asiņošana ir stipra, ir urīna aizture vai sūdzības turpinās ilgāk kā divas dienas, nepieciešams apmeklēt urologu. Neaizmirstiet lietot ieteiktos antibiotiskos preparātus.